Swięto Flagi Narodowej
Flaga Polski ma swoje oficjalne święto właśnie w wigilię uchwalenia pierwszej konstytucji. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej świętowany jest ustawowo 2 maja. Poprzedza on kolejną datę kluczową w historii Polski, a mianowicie rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Barwy Polskiej flagi są odzwierciedleniem kolorów chorągwi polskiej, a więc białego orła na czerwonym tle. Biały pas odnosi się do orła, a obszar czerwony nawiązuje do tarczy herbowej. Ten symbol państwa polskiego jako Korony Polskiej obowiązywał już od średniowiecza.
Jest jeszcze drugi rodzaj flagi, z godłem RP na białym pasie. Ten drugi może być wykorzystywany jedynie przez oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów oraz polskie statki morskie. Tak stanowi ustawa.
Zasady tzw. etykiety flagowej:
- Flaga nigdy nie powinna dotykać ziemi,
- Nie może być zamoczona w wodzie,
- Nie wolno też pisać po fladze oraz jej ozdabiać.
Flagi podobne do naszej
Flagę posiada każde państwo, niezależnie czy jest uznane przez ONZ, czy nie. Wśród setek wzorów przeróżnych flag znalazły się i te, które w mniejszym, lub większym stopniu kojarzą nam się z tą polską. Indonezja i Monako to kraje, które mogą się pochwalić czerwono-białymi flagami, a więc odwrotnymi do flagi RP. Różne są też odcienie barw.
Flaga Indonezji (po lewej) i Monako (po prawej)
Każda z nich posiada zupełnie inny format:
- flaga Polski - format 5:8
- flaga Monako - format 4:5
- flaga Indonezji - format 2:3
Weksylologia - nauka zajmująca się flagami, znakami wojskowymi, terytorialnymi, itp. To od łacińskiego vexillum, czyli sztandar, chorągiew.
Maszt Wolności zlokalizowany jest na Rondzie Radosława w Warszawie. Tu stykają się trzy dzielnice, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim: Śródmieście, Wola i Żoliborz. Na szczycie zawisła flaga o powierzchni 100 m kw