Świetlica szkolna jest dziś jedną z najbardziej popularnych form opieki nad dzieckiem. Zajęcia świetlicowe stanowią ważne ogniwo współczesnego systemu wychowania, łącząc obowiązki rodziny z kontynuacją zadań wychowawczo-opiekuńczych szkoły.
Nasza świetlica szkolna pracuje w oparciu o „Regulamin funkcjonowania świetlicy", który szczegółowo określa jej zadania, organizację i zasady postępowania w konkretnych sytuacjach. Z regulaminem rodzice zapoznają się na początku roku szkolnego. Zasady obowiązujące dzieci na terenie świetlicy regulowane są przez regulamin wewnętrzny, który jest „kontraktem" zawartym z dziećmi i wspólnie z nimi stworzonym.
Świetlica szkolna wspomaga rozwój dziecka, jego zdolności, zainteresowania, jest miejscem oddziaływań wychowawczych. Stwarza warunki do oddziaływań w grupie wiekowo zróżnicowanej, w klimacie radości i twórczego działania. Organizujemy w czasie zajęć w świetlicy zajęcia rozwijające horyzonty umysłowe dziecka gry i zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne, rozrywki umysłowe.
Uczniowie zostający po zajęciach szkolnych mają możliwość odrobienia zadań domowych. Zajęcia te odbywają się o stałej porze dnia, jednak nie bezpośrednio po lekcjach, tak by uczniowie po intensywnej pracy intelektualnej mieli odpoczynek i odprężenie.
Nasza świetlica to miejsce ciekawych zajęć, tętniące życiem, wspomagające rozwój uczniów. Dzieci są tu radosne i bezpieczne.
Czas relaksu i odpoczynku
Dzieci wtedy rozkładają poduszki, koce i odpoczywają bardzo często czytając wybrane książki, w tym roku były to: wiersze Konopnickiej i Chotomskiej, „ Ania z Zielonego Wzgórza” „ Dzienniczek Cwaniaczka”, „ Opowieści z Narnii” no i niezastąpione komiksy z Kaczorem Donaldem.
Czas gier planszowych
Na świetlicy mamy bardzo duży wybór gier poczynając od największej klasyki: „ Monopol” - gra strategiczno – ekonomiczna, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. Są także:
„ Gobbit” „ Doubble” „ Duszki” - gry zręcznościowe,ćwiczące szybki refleks u dzieci.
„ Uno”, „ Kotobirynt” - gry karciane, uczące przewidywania i logicznego myślenia.
A także rozrywkowe jak: „ Kiki Ricky” czy „ Zgadnij kto to?”
Mamy także dwie wersje Timeline, dzięki którym dzieci mogą rozszerzyć swoja wiedzę historyczną i przyrodniczą.
Czas zabaw i ruchu
Jest to czas, który w zależności od pogody albo spędzamy na sali gimnastycznej albo na boisku.
Dzieci bawią się wtedy w „ Zbijaka”, „ Zbij najbliższego”, klasycznego berka czy chowanego, jest to czas na zabawy integracyjne i gry zespołowe: siatkówka, piłka nożna, koszykówka a także freesbee i badminton.
Organizacja festynów, konkursów i turnieji
Podczas swojej ponad 10 letniej pracy zorganizowałam wiele takich uroczystości, były to między innymi: Pożegnanie z latem - festyn", Witamy Panią Jesień – festyn, Rzut piłką do kosza - konkurs sportowy, Skakanie przez skakankę - konkurs sportowy, Wyścig z czasem - konkurs sportowy, Dzień postaci z Bajek - konkurs plastyczny, Dzień Anioła - konkurs plastyczny, Ratujmy naszą planetę” - konkurs plastyczny.
Czas wspólnych rozmów i prac plastycznych
To czas kiedy poruszam z dziećmi ważne sprawy i zagadnienia np. różnego rodzaju święta, uroczystości itd. Po takiej rozmowie organizuje zawsze prace plastyczne ( kolorowanie, wyklejanie, malowanie i inne) po to by upamiętnić na gazetce klasowej nasze rozmowy.